KIEDY ZACZĄĆ WSPÓŁPORACĘ Z ARCHITEKTEM

NA JAKIM ETAPIE ROZPOCZĄĆ WSPÓŁPRACĘ Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ?

Zazwyczaj najkorzystniej będzie rozpocząć prace nad wnętrzami na bardzo wczesnym etapie budowy. Mamy wtedy dużą dowolność w rozmieszczeniu ścian działowych, otworów drzwiowych, przyłączy elektrycznych i hydraulicznych. Dzięki temu pomieszczenia są wykonane pod indywidualny projekt, przesunięcia  instalacji lub wyburzania ścianek nie generują dodatkowych kosztów, strat materiałów i czasu podczas wykańczania wnętrza. 

 

ILE TRWA REALIZACJA PROJEKTU WNĘTRZA?

Jeśli wybierzecie już biuro projektowania wnętrz, musicie być świadomi, że proces projektowy może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Wiele zależy od zakresu projektu i metrażu do zaprojektowania. Pierwszym etapem współpracy jest przesłanie rzutów wnętrza i prośba o wycenę projektu. Ze względu na prowadzone projekty wnętrz, architekci mają swój harmonogram pracy, zobowiązania projektowe i często na wolne terminy trzeba poczekać. 
W związku z tym, jeśli zależy Wam na współpracy z określonym architektem wnętrz, warto wysłać zapytanie możliwie wcześniej, żeby posiadać bufor czasowy, który pozwoli Wam poczekać na wolny termin.

CZY MOŻNA ROZPOCZĄĆ WSPÓŁPRACĘ Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ, KIEDY DOM/MIESZKANIE JEST WYBUDOWANE I ODEBRANE?

Oczywiście, że współpraca z architektem wnętrz jest możliwa nawet na późniejszym etapie niż samej „dziury w ziemi” 😉 
Jeśli macie już postawione ścianki i wyprowadzone instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, powinniście omówić z architektem wnętrz, jak duże zmiany chcecie wprowadzać. Każda współpraca wymaga indywidualnego podejścia.  Zdarza się, że nie ma potrzeby przesuwania ścianek, żeby uzyskać wymarzone wnętrze. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian np. punktów oświetleniowych, żeby uzyskać zaplanowany efekt. 

Zdarzają się sytuacje na budowie, gdzie zmiany ingerujące w instalacje lub ścianki działowe i będą bardzo przydatne,  żeby finalnie cieszyć się lepszym komfortem użytkowania wnętrza. Dobry architekt na pewno Was o tym poinformuje i przedstawi plusy wynikające z wprowadzenia tych zmian.

FI PROJEKT- PROJEKT WNĘTRZ BIAŁYSTOK

CO, JEŚLI NIE PLANUJECIE WPROWADZAĆ ŻADNYCH ZMIAN W ŚCIANKACH I INSTALACJACH?

To jest zawsze kwestia kompromisu we wnętrzu. Na szczęście na rynku istnieje sporo rozwiązań, które ułatwiają  dostosowanie wnętrza bez konieczności zmian w instalacjach, czy przesunięciach.
Dobrym przykładem jest opisany przeze mnie we wcześniejszym wpisie zlew i bateria pod oknem.
Zobacz jakie rozwiązania proponują nam producenci na kolizję baterii kuchennej z oknem (zobacz tu).

Projekt Waszego wnętrza zawsze wymaga indywidualnego podejścia, dlatego polecam kontakt z wybranych architektem wnętrz, aby ustalić szczegóły i plan działania do stworzenia Waszego wymarzonego wnętrza.

 

PODSUMOWANIE PLUSÓW WSPÓŁPRACY Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ NA WCZESNYM ETAPIE BUDOWY

Rozpoczynając współpracę przed budową domu i mieszkania gwarantuje wiele korzyści:

+  budowy ścian działowych zgodnie z indywidualnym projektem, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów ewentualnych przesunięć i wyburzeń
+  wykonać instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, która będzie idealnie dopasowana do Waszych potrzeb i tego, co chcielibyście mieć we wnętrzu
+  przesunięcia otworów drzwiowych, tak, żeby wnętrz było funkcjonalne, pasujące do tego, czego finalnie od niego oczekujecie 
+  wykonania wnęk pod stałe zabudowy meblowe, wyprowadzenia elektryczne na klimatyzacje
zaplanowania ogrzewania podłogowego lub umiejscowienia grzejników z uwzględnieniem projektu wnętrza
skrócenia prac wykończeniowych– te same prace wykończeniowe nie będą musiały być wykonywane kilka razy (przesunięcia ścianek, zmiany elektryczne)
+  posiadania większej ilości czasu, ponieważ Wykonawcy otrzymają komplet dokumentacji technicznej, z którą będzie się im się pracowało sprawniej i według zaakceptowanego przez Was planu
+  w przypadku nowych mieszkań, odpowiednio wczesne wprowadzenie zmian przez dewelopera pozwala Wam nie tracić gwarancji deweloperskiej, co może mieć miejsce w przypadku samodzielnych zmian po odbiorze mieszkania.

Polecam Ci rozpoczęcie współpracy wcześniej, także po to, żeby mieć czas na spokojne podjęcie  decyzji związanych z projektem, wprowadzenie ewentualnych zmian i ostateczne zaakceptowanie projektu wnętrza. 
Podejmowanie decyzji projektowych pod dużą presją czasu lub ponaglających telefonów ekipy wykończeniowej, nie jest miłym doświadczeniem.

Pozdrawiam,
Katarzyna Filipowicz

 

Napisz do mnie i zapytaj o bezpłatną wycenę Twojego projektu.
PROJEKTOWANIE WNĘTRZ PRACOWANIA W BIAŁYMSTOKU

Fiprojekt.com@gmail.com
TELEFON  +48  513 668 581


Obserwuj pracownie FI PROJEKT w mediach społecznościowych.
Znajdziesz tam najświeższe realizacje projektowe, sporo wiedzy i inspiracji.

https://www.instagram.com/fi_projekt/
https://www.facebook.com/fiprojektwnetrz